Małgorzata Kędziora
kontakt: psycholog@spkwilcz.pl lub dziennik elektroniczny
gabinet nr 113 - parter
tel. 61 29 15 257 - wew. 31
GODZINY PRACY
ŚRODA 8:15 - 15:00
CZWARTEK 11:30 - 14:30
Czym zajmuje się psycholog szkolny?
Psycholog szkolny to osoba, która zajmuje się w szkole pierwszą pomocą psychologiczną. Oznacza to, że mogą się do niego zgłosić wszystkie osoby, tworzące szkolną społeczność (uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele), które borykają się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi, życiowymi, związanymi z funkcjonowaniem w grupie społecznej oraz nauką szkolną. Psycholog rozpatrzy indywidualnie każdą sprawę i wskaże odpowiednie środki zaradcze. W większości przypadków będą to zajęcia terapeutyczne lub konsultacje indywidualne prowadzone na terenie szkoły. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie pomoc psychoterapeutyczna dla dziecka i jego rodziny, bądź też specjalistyczna (np. lekarza neurologa czy psychiatry dziecięcego) – w takich przypadkach będzie można uzyskać konkretną poradę odnośnie ścieżki dalszego postępowania.
Rola psychologa szkolnego polega także na prowadzeniu działań psychoedukacyjnych i profilaktycznych. Psychoedukacja oznacza przekazywanie informacji o prawidłowościach rządzących naszym rozwojem psychicznym i społecznym. Profilaktyka jest działaniem mającym zapobiec wystąpieniu jakichś poważniejszych trudności, pokazującym jak uniknąć pewnych niebezpieczeństw oraz tak kierować swoim życiem, by było ono satysfakcjonujące. Psychoedukacja i profilaktyka odbywa się w formie: zajęć integracyjnych i psychoedukacyjnych, w formie warsztatowo-treningowej.
Psycholog szkolny udziela pomocy również rodzicom uczniów. Pomoc ta odbywa się poprzez spotkania indywidualne w konkretnych problemach: udzielanie rodzicom porad ułatwiających rozwiązanie przez nich trudności w wychowaniu własnych dzieci. Zadaniem psychologa jest też wspieranie rodziców w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne ucznia. Pomoc dla rodziców udzielana przez psychologa szkolnego ma też na celu umożliwienie im rozwijania swoich umiejętności wychowawczych.
Uczniu, do psychologa szkolnego możesz przyjść, gdy:
Chciałbyś z kimś porozmawiać;
masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać;
masz złe samopoczucie, coś Cię dręczy;
stoisz przed trudnym wyborem i potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji;
chcesz opowiedzieć o czymś, co ci się przydarzyło;
masz problemy w rodzinie, trudną sytuację w domu;
masz problemy w relacjach z innymi uczniami;
ktoś z twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy.
Rodzicu, do psychologa szkolnego możesz przyjść lub zadzwonić, gdy:
Chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko;
chcesz dowiedzieć się jak pracować ze swoim dzieckiem w domu;
potrzebujesz wsparcia, porady w trudnej sytuacji;
martwisz się zachowaniem swojego dziecka;
potrzebujesz pomocy psychologicznej.
Z A P R A S Z A M
Aktualnie na stronie
przebywa 10 osób